Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

Monopoly Dünya Şehirleri

KARTOPU KAMPANYASI : Sepetinize farkli ürünler atin indiriminiz artsin ! Indiriminiz sepette yansimaktadir.
Tüm Oyunlar 75 Dakika
Tüm Oyunlar 2 - 4 Kişi
Tüm Oyunlar 8+ Yaş
Kargo Bedava
114,90 ₺
94,90 ₺

Monopoly Dünya Şehirleri

Oyuna Hazırlık

1. Oyun içerisinde 22 adet farklı renklerde yer damgaları bulunurken bunların kendileri ile eşleşen alanlara oyun tahtası üzerinde konulması gerekiyor.

2. 20 adet First Class damgası da yer alırken bu damgaları oyuncuların para tepesinde bırakması gerekiyor.

3. Şans kartlarının karıştırıldıktan sonra ters bir şekilde kendi alanına yerleştirilmesi gerekiyor.

4. Here & Now kartları ilk olarak karıştırılır.

Bunun sonrasında bu Here & Now kartlarından her oyuncuya iki adet dağıtılır. Oyuncuların hemen kartlarına bakma yetkisi varken bu kartları diğer oyunculara göstermemeleri gerekmektedir. Bu kartlar oyun içerisinde istenildiği zaman kullanılabilir.

5. Oyunculara arasından bir kişi bankacı seçilir. Bankacı olan kişi açık artırmalardan, First Class damgalardan ve bankanın parasını tutmaktan sorumlu olacaktır.

Tüm oyunculara aşağıdaki miktarlarda para dağıtılması gerekmektedir.

·        2 adet 500 Monopoly parası

·        4 adet 100 Monopoly parası

·        5 adet 20 Monopoly parası

Toplamda her oyuncu 1500 Monopoly parası alırken kalan para direkt olarak bankaya alınır ve burada saklanır.

6. Her oyuncu oyunun başında bir pasaport alır ve oyun alanı üzerindeki pasaport bölümüne bunu yerleştirir.

7. Her oyuncu kendisi içim bir piyon seçerek başlangıç noktasına bu piyonu bırakır. Buna ek olarak 2 adet zar da kullanım hazır bir şekilde oyun tahtasına bırakılır.

8. Yaş olarak en küçük oyuncu oyuna başlar ve oyun saat yönünde devam eder.

Oyun Kuralları

Oyun Nasıl Kazanılır?

·        Dünyanın en heyecan verici şehirlerini ziyaret ederek oyun alanını sürekli dolaşın.

·        Üzerinde durduğunuz hanelerde yer alan damgaları satın alarak pasaportunuzu damgalarla doldurun.

·        Damganızın olduğu haneye gelen oyunculardan bu hizmet için belirli bir ziyaret ücreti alın.

·        Pasaportunu damgalarla dolduran ilk oyuncu oyunu kazanmış sayılmaktadır.

Nasıl Oynanır?

1. Oyunda yer alan İki zarı birlikte atın ve piyonunuzu oyun alanı üzerinde attığınız zar kadar saat yönünde ilerletin.

Oyuncular başlangıç noktasından her geçişinde veya bu noktada durduğunda bankadan 200 Monopoly parası alır.

Zarda Değiş tokuş Gelirse;

·        En son alınan damga ile birlikte istediğiniz bir oyuncunun en son aldığı damganın birbirleriyle yerlerini değiştirme şansınız bulunmaktadır.

·        Eğer değiş tokuş yapmak istemiyorsanız Değiş Tokuş gelen zarı dikkate almayın ve diğer zarda gelen sayı kadar piyonunuzu ilerletin.

Not: Şans kartındaki talimata göre zar attığınızda Değiş Tokuş zarı gelirse bu zar 1 olarak sayılır.

2. Piyonunuzun bulunduğu haneye göre gerekli talimatlardan birisin seçerek oyuna devam edin.

3. Eğer oyuncular çift zar atarak oynarlarsa sonrasında tekrar zar atma şansları olacaktır. Bu aşamada eğer 3 kez art arda çift gelirse oyuncu kodese girecektir.

4. Bu işlemler sonrasında oyuncuların sırası tamamlanır. Saat yönüne göre bir sonraki oyuncu aynı işlemleri gerçekleştirecektir.

Oyun Alanında Yer Alan Haneler

-Sahipsiz Yerler (Damgalı)

Eğer yerin herhangi bir sahibi yoksa bu yeri satın alabilir ya da açık arttırmaya çıkarabilirsiniz.

·        Satın Almak İsteniyorsa: Kırmızı biletin üzerinde yazılı olan bedeli bankaya ödedikten sonra damgayı pasaportunuza yerleştirin. Damgaların ilk olarak pasaportun sol bölümüne yerleştirilmesi gerekir.

·        Satın Almak İstemiyorsanız: Bu durumda bankacıların bu haneyi açık arttırmaya çıkarması mecburidir. Bu açık arttırma 20 Monopoly parası ile başlar ve oyuncular arasındaki anlaşmaya göre tamamlanır. Eğer kimse almak istemiyorsa bir işlem yapılmadan oyuna devam edilir.

-Sahipli Yerler (Damgasız)

·        Yerin sahibine beyaz biletin üzerinde yazan ziyaret ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

·        Yerin sahibi bu alana gelirse hiçbir işlem yapmasına gerek yoktur.

·        Bir sonraki oyuncu zar atmadan önce yerin sahibi kimse, bu kişi ziyaret ücretini istemek zorundadır. Aksi halde unutursa ziyaret ücretinin ödenmesi gerekmemektedir.

-Renk Seti

·        Eğer oyuncu bir renk grubundaki tüm yer damgalarına sahipse bankadan ücretsiz olarak First Class damgasını alabilir.

·        Bir renk grubundaki tüm yerlere sahipseniz o renk grubundaki her yerin ziyaret ücreti iki kat artmaktadır. Bu sebeple aynı renk damgaların pasaportta arka arkaya sıralanmaları da gerekmez.

-Başlangıç Noktası

Oyunun başladığı hane olarak gösterilirken her geçişte oyuncular 200 Monopoly parası kazanır.

-First Class

Bu haneye gelirseniz bir adet First Class damgası alın veya açık arttırmaya çıkarın.

·        Satın almak istiyorsanız bankaya 100 Monopoly parası ödeyin ve damgayı pasaportunuza yerleştirin.

·        Satın almak istemiyorsanız bankacı direkt olarak bu yeri açık artırma yoluyla satışa çıkarmakla yükümlüdür. Açık artırma 20 Monopoly parası ile başlar ve her oyuncu açık artırmaya katılabilir. Kimse almak istemezse yer satılmaz ve sonrasında damga yerinde kalır.

·        First Class damgası kalmamışsa herhangi bir işlem yapılmaz.

-Havaalanları

Oyuncu isterse uçağa binebilir. İstemezse herhangi bir işlem yapmaz.

·        Uçağa binmek için bankaya 100 Monopoly parası ödeyin ve oyun alanı üzerinde istediğiniz bir şehir hanesine veya First Class hanesine ilerleyin. Başlangıç noktasından geçerseniz 200 Monopoly parasını da alın.

- Here & Now

·        İlgili destenin en üstündeki Here & Now kartını alın ve karın üzerinde ne yazdığını içinizden okuyun. Bu bilgileri kimseye söylemeyin.

·        Here & Now kartlarınızı oyunda istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

·        Sıra sizdeyken ilk olarak Here & Now kartınızı kullanırsanız sonrasında zar atıp piyonunuzu ilerletmeyi de unutmayın.

·        Oyunun başında dağıtılan Here & Now kartlarınızı da oyunun farklı aşamalarında kullanmayı unutmayın.

·        Sıra sizdeyken istediğiniz kadar Here & Now kartı kullanabilme şansınız vardır.

·        Kullanılan kartlar yüzleri açık bir halde üst üste konularak kullanılmış bir kart destesi oluşturulur. Eğer kapalı kartlar biterse kullanılmış kart destesi tekrar karıştırılır. Bunun sonrasında kapalı bir şekilde oyun alanına konur ve bu desteden tekrar kart çekilmeye başlanır.

-Şans

İlgili destenin en üstündeki kartın hemen çekilmesi ve kartta belirtilen talimatların hemen uygulanması gerekmektedir. Daha sonra bu kart, yazılı yüzü altta kalacak şekilde destenin en altına konur.

-Ücretsiz Otopark

Bir işlem yapılmadan biraz dinlenilir.

­-Ziyaretçi / Kodes

Eğer zar attıktan sonra piyonunu burada durduysa herhangi bir şey yapmayın ve piyonunuzu “Ziyaretçi” yazan bölüme koyun.

Kodese Gir

Oyuncu doğruca Kodes hanesine ilerler. Eğer başlangıç noktasından geçilse dahi 200 Monopoly parası alınmaz. Kodese girmeniz durumunda sıra diğer oyuncuya geçecektir.

Not: Kodeste bulunurken oyuncular ziyaret ücreti toplayamaz ve açık artırmalara katılamaz.

Kodesten Kurtulmak İçin 3 Farklı Seçenek Bulunmaktadır

1. Bir sonraki turda zar atmadan önce bankaya 100 Monopoly parası ödeyin. Sonra zar atarak oyuna normal bir şekilde oyuna devam edin.

2. Bir sonraki turda sıra size geldiğinde zar atmadan önce “Kodesten ücretsiz çık” kartını kullanın ve sonrasında zar atarak oyuna devam edin. Bunun ardından kartı yazılı yüzünü alta çevirerek ilgili destenin en altına koyun.

3. İsterseniz bir sonraki turda çift zar atmayı deneyebilirsiniz. Çift zar atan oyuncu kodesten çıkacaktır. Sonrasında atılan zar kadar ilerlenir ve sıra tamamlanır. Yalnızca üç tur çift zar atmayı deneyebilirsiniz. Üçüncü turun sonunda eğer çift zar gelmezse bankaya 100 Monopoly parası ödenir ve oyuncular son attığınız zar kadar ilerleyebilir.

Kazanan Oyuncu

Pasaportunun tamamını damgalarla dolduran ilk oyuncu oyunu kazanmaktır. Bir oyuncunun pasaportunun tamamının dolması için en son yerleştirilen damganın sağ bölümün üst kısmına taşması gerekmektedir.

Not: Büyüklüğüne göre hangi damganın oyunu o anda kazandıracağını görmek için damgaları pasaporta yerleştirerek deneme yapma şansı oyunculara tanınmamaktadır.

Ek Bilgi

·        Oyuncuların damgaları önce pasaportun sol bölümüne yerleştirerek başlaması gerekir. İlk damgayı en alta koyduktan sonra gelen damga bir öncekinin en aşağıdaki kısmına oturmalıdır.

·        Pasaportun sağ bölümüne geçebilmek için son yerleştirilen damganın sol bölüme taşmadan girmesi gerekmektedir. Oyuncu damgayı sol bölüme sığdıramazsa, sağ bölümün en alt kısmına yerleştirilmesi gerekir.

Oyuncunun Parası Biterse

·        Eğer oyuncu bankaya borçluysa sahip olduğu nakdi kullanmaz. En son aldığınız damgayı oyun alanındaki yerine geri koyarak borcunu öder.

·        Eğer oyuncu bir başka oyuncuya borçluysa sahip olduğunuz nakit para yine kullanılmaz. En son alınan damga bu oyuncuya verilir.

·        Oyuncunun ne parası ne de damgası kaldıysa herhangi bir işlem yapılmaz.  

 

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 2 - 4
Dil Türkçe
Süre 75
Yaş 8+