Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

İttihat

KARTOPU KAMPANYASI : Sepetinize farkli ürünler atin indiriminiz artsin ! Indiriminiz sepette yansimaktadir.
Tüm Oyunlar 60 Dakika
Tüm Oyunlar 4 - 9 Kişi
Tüm Oyunlar 14+ Yaş
Kargo Bedava
109,00 ₺
49,00 ₺

İttihat

Yapım firmasının ikinci oyunu olan İttihat da Türk siyasi tarihinin en önemli dönemlerinden birisini konu almaktadır. İttihat, geçtiği dönemin paranoyasını aktarabilmek için gizli kapaklı oyuncu hareketleri, entrikalar ve şüphe duygusu üzerine tasarlanarak oyuncuların beğenisine sunulmaktadır.

İttihat hem kart ve pul saymayı seven derin oyun meraklıları için hem de rekabeti sevmeyen ve kutu oyunlarıyla yeni tanışan oyuncular için tasarlandı. Oyuncular hem önsezilerine, hem de çıkarımlarına güvenerek bu oyunu en başarılı biçimde oynayabilirler. Oyuncular, her oyunun bitiminde oyun sonuçlanmadan hemen önce, bir kâğıda diğer oyuncuların rolleriyle ilgili tahminlerini yazarlarsa oyunu geliştirerek farklı bir oyun haline de getirebilirler. Bunun yanında bu oyunun da destesine, oyuncuların kendi rollerini ve vilayetlerini yaratabilmeleri için fazladan kartlar da eklenerek heyecan bir üst seviyeye çıkarılmıştır.

Bu oyun, oyuncuların rollerini tamamen gizli tuttukları bir oyundur. Buna ek olarak kim olduğundan emin olamadıkları takım arkadaşlarıyla birlikte vilayetleri ele geçirmeye çalıştıkları bir kuşku ve entrika oyunu olarak da tanımlanabilir. Oyunda Abdülhamit ile hafiyeleri, Komitacı ve İttihatçılar olmak üzere 3 farklı taraf bulunur.

Oyun Nasıl Kazanılır?

İttihat oyunun 4 farklı rol bulunmaktadır ve herkesin amacı da birbirinden farklıdır. Komitacı imparatorluk topraklarında istikrarsızlık yaratmak isterken, İttihat ve Terakki Cemiyeti, vilâyetlerin idaresini ele geçirmeye çalışmaktadır. Abdülhamit oyuncusu ve hafiyeleri ise bir ittifak halinde bu eylemlere engel olmaya çalışmaktadır.

1. Eğer oyunun bitiminde ittihatçıların elinde 4 ya da daha fazla vilâyet bulunuyorsa, oyunu İttihatçılar kazanmış olarak sayılmaktadır.

2. Eğer oyunun bitiminde ne hafiyeler, ne ittihatçılar, ne de Abdülhamit en az 4 vilâyetin kontrolünü eline geçirememişse ya da Komitacı 4 vilayeti kontrol edebilmişse oyunu Komitacı kazanır.

3. Oyun bittiğinde bu ihtimallerden her ikisi de gerçekleşmemişse oyunu Abdülhamit ve hafiyeler kazanmaktadır.

Roller Nasıl Belirlenir?

Oyuna başlamadan önce, oyunu kaç kişi oynayacaksa o kadar rol kartı alınıp karıştırılmaya başlanır. Bunun sonrasında da kapalı bir biçimde kartları seçerler. Bu kartlar arasından Abdülhamit rolünü seçen kişi kartını açar ve oyunun sonuna kadar açık bir rol içerisinde oynamaya devam eder. Ancak diğer rollerin tamamı gizlidir ve karakterlerini açıklamazlar.

Oyuncu Pulları

Oyunun başında seçilen kartlardan sonra oyun içerisinde her oyuncu farklı bir karakteri oynamaktadır. Bu aşamada bu karakterler için özel olarak üretilmiş olan pullar bulunur. Bu pulları önüne alan oyuncular herhangi bir vilayeti ele geçirdiğinde bu pulları kullanarak kendilerinin bölgeye sahip olduğunu göstermektedir.

Vilayetler

Oyunun içerisinde 7 farklı vilayet bulunmaktadır. 4 vilayete hakim olan kişi tüm vilayetlerin yarısından fazlasını elinde bulundurduğu için kazanmış olacaktır. Oyunda İzmir, Edirne, Selanik, Üsküp, Bursa, Filibe ve Manastır vilayetleri yer almaktadır.

Bu vilayetler arasında Filibe Vilayeti yalnızca Komitacı oyunda varsa vilayetler arasına dahil olmaktadır.

Her vilayetin üzerinde pul yuvaları bulunmaktadır. Bu yuvalar ne kadarsa vilayetlerin üzerine de maksimum o kadar pul konabilir.

Bunun yanı sıra Selânik ve Edirne vilâyetlerinde askerî garnizonlar bulunurken bu vilâyetler oyunculara oyun içerisinde çok önemli olan ordu pulu kazandırır.

Oyun Nasıl Oynanır?

Oyuncular her oyunun başında oyunun içerisinde yer alan Tablo-2’de belirtilen sayıda pulu yanına almaktadır.

Abdülhamit’i oynayan oyuncu kimliğini gizlemezken yetkileri sayesinde Selanik haricindeki vilayet kartlardan birini kapalı olarak desteden çıkartmak zorundadır. Oyuna bu şekilde başlanır. Ancak aynı vilâyet iki el üst üste desteden çıkartılamaz. Buna da oyuncuların dikkat etmesi gerekir.

Abdülhamit geriye kalan kartları kendi isteğine göre dizer ve sonrasında sırayla açmaya başlar. Her vilayet kartı açıldığında, diğer oyuncular bu vilayetler için kapalı bir şekilde ihaleye girer. İhaleye en fazla para veren oyuncu o vilayeti o el için kazanır ve oyun tahtası üzerinde o vilayetteki boş bir pul yuvasına kendi pulunu koyar. Eğer kazanılan vilayette bütün pul yuvaları dolu ise, vilayeti kazanan oyuncu istediği bir pulu kırarak kendi pulunu bu göze koyar. Beraberlik durumunda kalındığında, Abdülhamit’i oynayan oyuncu kimin o vilayete pul koyacağına karar vermektedir. Oyuncular ihaleye sürdükleri parayı, ihaleyi kazansalar da kaybetseler de, harcamış sayılırlar ve bir daha geri alamazlar.

Bir oyuncu, Selanik ya da Edirne vilâyetlerine her pul koyduğunda içerisinde garnizon kuvvetleri olması sebebiyle ayrıca bir de ordu pulu kazanır. Oyuncular vilâyetler için ihaleye girerken, paranın yanında, yine kapalı olarak ordu pulu da sürme hakkında sahiptir. Ordu pullarının herhangi bir para karşılığı olmasa da bu özelliklerinin işlemesi için ihalenin kazanılması gerekir.

Her elin sonunda Abdülhamit’i oynayan oyuncu istediği bir oyuncuyu seçer ve ona meydan okur. Diğer oyuncuların kimlikleri gizli olduğundan kime meydan okunduğu da bilinmemektedir. Bu durumda Abdülhamit’ten başlayarak saat yönünde tüm oyuncular elden ele iki adet kese dolaştırırlar. Beyaz olan keseye meydan okunan oyuncunun lehine, siyah olan keseye ise aleyhine para konur. Keseler bütün oyuncuları dolaşıp Abdülhamit’e döndüğü zaman ortaya açılmaktadır. Eğer siyah olan keseden çıkan para miktarı, beyaz olan keseden daha fazlaysa, Abdülhamit’i oynayan oyuncu, meydan okuduğu oyuncunun haritadaki vilayetlere koymuş olduğu pullardan birini kaldırabilir. Bu aşamada Abdülhamit tarafından meydan okunulan kişinin kaderine diğer oyuncular karar vermektedir. Diğer durumlarda bir etki yaşanmamaktadır.

Oyunun son elinde ise Abdülhamit’i oynayan oyuncu herhangi bir oyuncuya meydan okuyamaz.

Oyun Ne Zaman Biter?

Oyun tahtasındaki bütün pul yuvalarının dolduğu anda oyun biter ve bundan sonra roller açılır. Vilâyetlerin kimde olduğuna da bu aşamada bakılarak sonucun belli olması sağlanacaktır.

Oyunun herhangi bir anında bir İttihatçı “Darbe” deneyebilir. Bu durumda oyuna aniden bitmektedir. Bunun sonrasında roller hemen açılır, eğer bu durumda her İttihatçının elinde en az 1 ordu pulu varsa, o anda en fazla vilayeti elinde tutan taraf oyunu kazanan olacaktır. Beraberlik durumunda Abdülhamit ve Hafiyeleri oyuncu kazanır. Eğer “Darbe” denendiğinde her ittihatçının elinde ordu pulu yoksa oyunu doğrudan Abdülhamit ve hafiyeler kazanmaktadır.

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 4 - 9
Süre 60
Yaş 14+
Dil Türkçe