Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

Go Oyunu ve Eğitim seti

KARTOPU KAMPANYASI : Sepetinize farkli ürünler atin indiriminiz artsin ! Indiriminiz sepette yansimaktadir.
Tüm Oyunlar 30-180 Dakika
Tüm Oyunlar 2 Kişi
Tüm Oyunlar 8+ Yaş
Kargo Bedava
79,90 ₺
64,90 ₺

GO

Oyun Kuralları

·        Bu oyun, 19 adet yatay ve 19 adet dikey çizgiden oluşan bir tahtanın üzerine siyah ve beyaz taşların tahtaya ardışık olarak konması ile birlikte oynana bir oyundur.

·        Taşlar yalnızca çizgilerin kesişim noktalarına konulmaktadır. Bu aşamada bir taş bir kesişim noktasına konulduğunda taşın 4 bir yanında nefes alma çizgileri yer alacaktır. Eğer bu çizgilerin tamamına farklı taşlar konulursa bu taş ölmüş sayılır ve tahtadan kaldırılır. Aynı durum eğer taş kenar çizgide ise rakip 3 taşla ya da köşe noktasında ise 2 adet rakip taşla yapılabilir.

·        Oyun içerisinde oyuncular taşlarını istedikleri noktalara koyarak bir yandan karşı tarafın taşlarını esir almayı amaçlarken bir yandan da kendilerine alan çevirmeyi amaçlamaktadır. Bu aşamada kişiler belirli bir kısmı kendi taşları ile sınırlarlarsa bu alan direkt olarak onlara puan olarak yansıyacaktır.

·        Oyun içerisinde belirli durumlarda sonsuz bir döngü oluşmaktadır. Oyun kuralları da böyle bir durumla karşılaşıldığında KO kuralı adında bir kuralı uygular. Bu aşamada bir kısır döngü oluşursa ikinci kez döngü içerisine oynamak yasaklanır ve oyuncuların ilk olarak tahtanın farklı bir yerine oynaması istenir. Bu durumda kişi döngü dışında bir noktaya taşını koyarken diğer oyuncu tekrar döngü içerisinde oynayarak bu çıkmaz duruma son verebilir. Bu kurala ihtiyaç duyulan durumlar tahtanın her bölgesinde gerçekleşebilir.

Oyun Nasıl Biter?

Oyunda her iki oyuncu da taşlarını yerleştirirken bu aşamada bir süre sonra çeşitli sınırlar çizilmeye başlanır.

Ülke sınırlarına benzeyen bu sınırlar çizilirken, sınırların içerisinde kalan alanlar kişilerin toplam puanlarını gösterecektir. Oyuncuların kendi alanlarının içerisinde bir noktaya taş koyması kendi puanlarını düşürür. Bunun yanında karşı alanlardan birisine taş koyması da oyunda karşı takıma puan kazandıracaktır. Bu sebeple de bu oyuncu böyle bir durumda pas hakkını kullanır.

Her iki oyuncu da artık bu durumda olursa ve yapacakları hamleler her aşamada karşı tarafa avantaj sağlıyorsa oyun bu haliyle sonlanır ve kişilerin kazandıkları puanlar hesaplanmaya başlar. Her kapatılan alan 1 puan olurken esir alınan her taş da bir puan olacaktır.

Handikap Noktaları

İyi bir GO oyuncusu ile yeni başlayan bir GO oyuncusu karşı karşıya geldiğinde iyi oynayan oyuncu bir süre sonra oyundan sıkılabilir. Bu durumu önlemek için de  zayıf olan oyuncuya oyun içerisinde çeşitli  handikaplar verilir. Handikap sayısı standartta 9 adetle sınırlı olmasına rağmen oyunda daha fazla handikap da verilme imkanı vardır.  Bu handikap noktalarında siyah oyuncu kaç adet taş bulunduruyorsa o kadar handikaplı olarak oyuna başlamış demektedir. Oyunda siyah her zaman daha zayıf olan oyuncuya verilmektedir. Bu şartlar altında bu muhteşem zekâ oyunu istenilen her yerde oynanabilir.

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 2
Dil Türkçe
Süre 30-180
Yaş 8+