Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

Cranium Dark

Tüm Oyunlar 60 Dakika
Tüm Oyunlar 3 - 10 Kişi
Tüm Oyunlar 18+ Yaş
Kargo Bedava
94,90 ₺
79,90 ₺

Cranium Dark

Oyunun içerisinde Cranium kartları ve bunlara ek olarak kullanılan aktivite kartları bulunmaktadır. Oyunun amacı son derece basitken seçilen bir Cranium kartında yazan eylemi aktivite kartında yazan şekilde anlatmaktadır. Bu oyunun yegâne amacı olurken bunu en iyi şekilde yapan kişiler başarılı olmaktadır.

Oyunun Malzemeleri

 • 340 adet Cranium kartı,
 • 60 adet aksiyon kartı,
 • 2 adet bloknot,
 • Cranium hamuru,
 • Kum saati.

Oyuna Hazırlık Aşaması

1. Kutunun içerisinde Cranium hamurunu, bloknotları ve kum saatini çıkarın.

2. Kalemlerinizden birisini yanınıza alın.

3. Cranium kartlarını ve aktivite kartlarını düzgün bir biçimde ayırdıktan sonra kendi içerisinde karıştırın. Bunun sonrasında her iki kart grubunu da yüzleri kapalı olacak şekilde yere bırakın

4. Oyun tek başına oynanabilen bir oyun olmadığından arkadaşlarınızın da size katılmasını sağlayın.

Cranium Nasıl Oynanır?

Oyuncuların oyunu kazanabilmesi için aktivasyon kartı üzerinde yazan eylemi en iyi şekilde uygulaması gerekmektedir. Kart üzerinde bir çizi görevi olabileceği gibi heykel yapma görevi de olabilmektedir. Bu eylemleri yaparken doğru bir şekilde tahmin edilen 7 adet kartı toplayan ilk oyuncu oyunu kazanmış olacaktır.

1. Kimin oyuna ilk olarak başlayacağına karar verilmesi gerekirken burada herhangi bir kural yoktur ve oyuncular kendi arasında belirler.

2. Oyuna başlayan kişi bir aksiyon kartı seçip üzerinde ne yazdığını herkese göstermektedir.

 1. Aynı oyuncu bundan sonra bir Cranium kartı çeker ancak bunu kimseye göstermez.
 2. Oyuncu Cranium kartı üzerinde yazanı, Aksiyon kartında belirtilen şekilde arkadaşlarınıza anlatmaya başlar. Tabii ki Cranium kartında yazan kelimelerin kullanılması yasaktır.
 3. Yasak kelimelerin kullanılmaması biraz oyunculara Tabu’yu hatırlatıyor olsa da bu oyunda biraz daha farklı bir şekilde olay gerçekleşiyor. Cranium kartlarının içerisinde Tabu kelimeleri olmadığından oyuncuların yapması gereken Cranium kartını rolün içine girerek ve hikâye oluşturarak arkadaşlarına anlatmaktır.
 4. Kartların üzerinde bazen ağızı bantlanmış bir yüz ikonu görülecektir. Bu ikonu gören oyuncuların soruyu konuşmadan, kartta yazdığı şekilde çizerek, heykel yaparak, hareketle anlatması gerekmektedir. Eğer kartta ses çıkarabileceğiniz yazıyorsa çıkarabilirsiniz ancak bu konuşabileceğiniz anlamına gelmemektedir.
 5. Oyuncuların bunları gerçekleştirmesi için 60 saniyesi varken kum saatini çevirdikleri anda süreli başlayacaktır.
 6. Oyunculardan biri anlatıcı devam ederken doğru cevabı bulursa hem anlatan hem de bilen Cranium ve Aksiyon kartlarından birisini saklar ve birer puan kazanır.
 7. Bu etabın ardından sıra soldaki oyuncuya geçer ve oyun sürekli olarak saat yönünde devam eder. Bir kişi kazanana kadar kart çekip anlatmaya devam edilir.


Puanlama

Her sıra oynandıktan sonra kişilerin soruyu bilerek ellerine aldıkları kartlar puana çevrilmektedir.

 • Bir oyuncu Cranium kartındaki soruyu doğru tahmin ederse, doğru tahmin yapan oyuncu Cranium kartını alarak saklar, kartı anlatan da Aksiyon kartını yanına alır. Her kart bir puan değerindedir. Bu doğrultuda her bir oyuncu bir puan kazanır.
 • Ancak, süre sona erdiğinde kimse Cranium kartında yazan eylemi tahmin edemediyse iki kart da kenara bırakılır. Bu durumda hiç kimse puan alamazken bir sonraki tur ile işlemler devam etmektedir.

Not: Eğer Cranium kartını birden fazla oyuncu aynı anda tahmin ederse anlatıcı tercihini yaparak kartı birine vermektedir.

Bu aşamada eğer bir oyuncu yaptıkları tahminler ya da anlattıklarını diğerlerinin tahmin etmesi ile birlikte topladığı kartlarda 7 karta ulaşırsa oyunu kazanmış olacaktır.

Alternatif Oyun

Klasik oyun tarzından farklı olarak alternatif bir oyun da sunulurken karar tamamen oyunculardadır.

Bu alternatif oyunu oynamak için en az dört kişi olmak gerekmektedir. Aksi halde oyunun oynanması mümkün olmaz.

Nasıl Oynanır?

1. İlk olarak oyuncular iki gruba ayrılmaktadır.

2. Aksiyon kartları ve Cranium kartları klasik oyunda olduğu gibi kullanılmaya başlanmaktadır.

3. Ancak bu oyunda her iki takım da doğru cevabı tahmin edebilmektedir.

4. Eğer anlatılanı aynı takımdan birisi bildiyse hem Cranium kartı hem de Aksiyon kartı aynı takıma gider ve bu takım 2 puan kazanır. Ancak anlatılanı karşı takımdan bir kişi bilirse kartlar paylaşılacağından her grup birer puan kazanmış olacaktır.

5. Eğer bilen olmazsa her iki takımda turdan puansız ayrılırken 10 puanı toplayan grup oyunun kazananı olacaktır.

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 3 - 10
Dil Türkçe
Süre 60
Yaş 18+