Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

Colt Express

KARTOPU KAMPANYASI : Sepetinize farkli ürünler atin indiriminiz artsin ! Indiriminiz sepette yansimaktadir.
Tüm Oyunlar 30-40 Dakika
Tüm Oyunlar 2 - 6 Kişi
Tüm Oyunlar 10+ Yaş
Kargo Bedava
199,00 ₺
169,00 ₺

Colt Express

Colt Express kutu oyunu, oyunculara vahşi batıda bir tren soyguncusu olma şansı sunuyor. Oyunda sunulan üç boyutlu tren ganimetleriyle birlikte yol alırken oyuncular olabildiğince fazla bir şekilde bu ganimetlerden kendilerine alabilmeyi amaçlıyorlar.

Haydutlar tren üzerindeki ganimetlere göz dikerken en fazla çalan haydut oyunun kazananı oluyor. Oyuncular bir yandan en fazla ganimeti çalmaya çalışırken diğer oyuncular birbirlerini engelleyebiliyorlar.

Oyun 6 kişiye kadar oynanabilirken trenin vagon sayısı da oyuncu sayısı ile doğru orantılı olarak yükseliyor. Vagonların içerisinde yer alan ganimetler değişirken oyun başında vagonlar rasgele seçilerek oyuna başlanıyor.

Oyun 5 tur sürerken son derece keyifli oyunlardan birisi arasında gösteriliyor.

Oyundaki Karakterler

Oyun içerisinde 6 farklı karakter yer alıyor. Bu karakterlerin tamamının farklı özellikleri bulunurken oyun içerisinde kullandıkları kartlarda da değişiklikler ortaya çıkıyor. Bu aşamada oyunun ilk etabında kişiler isterlerse 6 karakter arasından seçim yapabildikleri gibi herkese farklı karakterler rasgele olarak da dağıtılabiliyor. Oyun kaç kişi oynanıyorsa bu kadar karakter seçilerek gerekli adımlar atılıyor.

·        Doc: Her oyuncu 6 kartla oyuna başlarken bu karakter 7 kart ile oyuna başlıyor.

·        Belle: Eğer bir oyuncu yumruk kartı ya da etme kartını Belle için kullanırsa bu durumda başka bir hedef de aynı bölgede yer alıyorsa silah diğer hedefi vuruyor.

·        Cheyenne: Oyunun yan kesicisi olan karakter bir hayduda yumruk attığında eğer ganimetler arasından keseyi seçerse direkt olarak bu keseyi yanına alabiliyor.

·        Django: Bu karakter oyunda ateş ettiği karakterleri bir vagon ileri atabiliyor.

·        Tuco: Bu karakter trenin altından üstüne ve üstünden altına ateş edebiliyor.

·        Ghost: Bu oyuncu her tur ilk elini kapalı bir şekilde oynayabiliyor.

Oyun Kartları

Her karaktere özel kartlar bulunurken, her karakter için 16 adet kart bulunuyor;

·        10 adet aksiyon kartı,

·        6 adet kurşun kartı oyun içerisinde her karakter için yer alıyor.

Aksiyon Kartı: Oyun içerisinde gerçekleştirebileceğimiz aksiyonlar bu kartlar tarafından belirleniyor.

Kurşun Kartı: Oyunda diğer bir hayduda ateş etmeye karar veren oyuncular bu kartları kullanıyorlar.

Oyunun Aşamaları

Oyunun her turu kendi içerisinde 2 farklı aşamadan oluşuyor.

1.      Plan Aşaması: Bu aşamada oyuncular yapacakları hareketleri seçerken bu hareketleri oyuna aktarmamaktadır. Tur sırası geldiğinde herkes ilk olarak hareketlerini belirleyerek sırasını salmaktadır.

2.      Aksiyon Aşaması: Planlama aşamasında herkes planını belirledikten sonra oyunun aksiyon aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada da oyunun kazananını belirleyen en önemli aşama olarak gösterilir.

Aksiyon Kartlarının Görevleri

Aksiyon kartları her oyuncuya 10 adet dağıtılırken bu kartlar içerisinde 6 farklı aksiyon yer alıyor. Bu aksiyonları en iyi şekilde planlayan kişiler de oyunun galibi oluyorlar.

·        Yumruk Kartı: Oyuncular, diğer haydutlar ile aynı vagonda ve vagonun üst ya da iç olmak üzere ayrılan bölümleri arasından aynı bölümdelerse bu kartı kullanarak diğer hayduda yumruk atabilirler. Yumruk atan oyuncu diğer oyuncuyu komşu vagonlardan birisine gönderirken ganimetleri arasından istediği birini kendisine alabiliyor.

·        Ateş Etme Kartı: Komşu vagonların içerisinde olan haydutlar birbirlerine bu kart ile birlikte ateş edebilir. Aynı vagon içerisinde olan ya da arasında 1 adet boş vagon bulunan oyuncular birbirlerine ateş edemezler. Ancak trenin üstünden ateş ediliyorsa menzil tanımaksızın ateş edilme imkânı bulunmaktadır. Ateş kartı kullanılarak bir oyuncu vurulursa vurulan oyuncuya bir adet kurşun kartı veriliyor. Kartı vuran oyuncu verilirken vurulan oyuncu bu kartı aksiyon kartlarının arasına ekliyor.

·        Ganimet Çalma Kartı: Bu kart ile oyuncular bulundukları bölgede eğer ganimet varsa istedikleri bir tanesini çalabiliyorlar.

·        Yukarı / Aşağı Geçiş Kartı: Bu kart ile oyuncular vagonun üzeriyken vagonun içine ya da tam tersi olarak vagonun içerisindeyse üstüne hareket edebilirler.

·        Yatay Geçiş Kartı: Bu kart ile birlikte oyuncular vagonlar arasında yerlerini değiştirebilirler. Trenin içerisindeyse oyuncular yalnızca 1 vagon hareket ettirebilirken vagonun üstünde 3 vagon değiştirebilir.

·        Şerif Kartı: Bu kart şerifi hareket ettirmek için kullanılmaktadır. Yolcuları ve ganimetleri koruma görevi olan şerif kesinlikle vagonun üzerine çıkmıyor. Eğer bir haydut şerif ile aynı vagona gelirse direkt olarak piyonu vagonun üst kısmına kaçıyor. Bunun sonrasında da şerifin kurşun kartlarından bir tanesini kendi destesine alıyor.

Oyun Nasıl Oynanır?

·        İlk olarak herkes hangi karakter ile oynayacağını belirlemektedir. Bu aşamada rasgele seçim de yapılabilir.

·        Sonrasında herkese 10 adet aksiyon kartı ve 6 adet kurşun kartı dağıtılırken kurşun kâğıtlarını herkesin 1’den 6’ya sıralaması gerekmektedir.

·        10 adet aksiyon kartı ilk olarak oyuncular tarafından karıştırılırken sonrasında oyuncular bunun arasından 6 tanesini bakmadan seçecektir.

·        Bu 6 kart herkesin elinde bulunurken artık oyuncular kartlarına bakabiliyor.

·        Sonrasında oyun içerisinde yer alan tur kartları açılmaya başlanıyor. Bu kartlar kişi sayısına göre değişirken tur içerisinde atılacak adımlara bu kartlar karar veriyor.

·        Bu tur kartlarının üzerinde yer alan dörtgenler turun kaç aşama üzerinden oynanacağını gösteriyor.

·        Dörtgenler eğer boş ise direkt olarak oyuncular aksiyon kartlarını oynayabiliyorlar. Ancak tünel resmi bulunuyorsa o aşamada herkes aksiyon kartlarını kapalı bir biçimde sürüyor. Benzer bir biçimde sırayı değiştiren ya da farklı aksiyonlara sebep olan dörtgenler de yer alıyor.

·        Herkes oynayacağı kartları belirledikten sonra oyuncular sıraya göre kartları üst üste koymaktadır. Ancak herhangi bir işlem yapılmaz. Bu aşamada kart oynamak istemeyen kişiler aksiyon kartlarından 3 adet kartı eline de alabilmektedir.

·        Bunun sonrasında oyuncular kartları sırasıyla açmaya başlarken bu aşamada oyunun aksiyon aşaması olarak gösteriliyor.

·        Tur içerisindeki son aşamada da özel bir aksiyon olurken bu aksiyonlar tur kartları üzerinde belirtiliyor. Bu logoların anlamları için kişilerin kullanım kılavuzuna bakması gerekiyor.

·        Oyun içerisinde kurşun kartları sırayla kullanılırken herkes her aşamada kaç adet mermisi kaldığını görebiliyor. Bu sayede turun sonunda en çok kullanılana verilen 1000 Dolarlık Usta Silahşor ödülü de bu kişiye gidiyor. Eğer atışlar eşitse bu oyuncuların her biri 1000 Dolar kazanıyor.

·        Her oyuncu oyuna 250 dolarlık keseler ile başlarken oyun sonunda en çok ganimet elde eden haydut oyunu kazanmış oluyor.

TÜRKÇE KURAL KİTAPÇIĞI İLE BİRLİKTE GÖNDERİLMEKTEDİR.

Aldığı Ödüller:

2015 Spiel des Jahres Winner
2015 Spiel des Jahres Nominee
2014 Golden Geek Best Board Game Artwork & Presentation Nominee
2014 Golden Geek Best Family Board Game Nominee
2014 Golden Geek Best Innovative Board Game Nominee
2014 Golden Geek Best Thematic Board Game Nominee
2015 Gouden Ludo Nominee
2015 Gouden Ludo Winner
2015 Hungarian Board Game Award Nominee
2015 Hungarian Board Game Award Winner

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 2 - 6
Süre 30-40
Yaş 10+
Dil Türkçe