Müşteri Hizmetleri & Sipariş Hattı: 0553 168 78 48

Maalesef - bu ürün artık mevcut değil

Citadels

KARTOPU KAMPANYASI : Sepetinize farkli ürünler atin indiriminiz artsin ! Indiriminiz sepette yansimaktadir.
Tüm Oyunlar 20-60 Dakika
Tüm Oyunlar 2 - 8 Kişi
Tüm Oyunlar 10+ Yaş
Kargo Bedava
89,90 ₺
79,00 ₺

Citadels

Citadels şehir inşa etme temeli üzerine kurulmuş bir kart oyunudur. Her oyuncu bir şehir inşa ederek bu şehri geliştirmeye çalışır. İnşa edilen her yapı ile şehir zenginleşir ve puanı artar. Herhangi bir oyuncu sekizinci yapıyı inşa ettiğinde oyun sona erer. Oyunun kazananı inşa edilen yapı sayısına göre değil bu yapılardan elde edilen puanlara göre belirlenir. İnşa edilen yapılar sonucunda tamamlanan şehrin en yüksek puana sahip oyuncusu oyunu kazanmış olur. Gösterişli bir şehir inşa edip başarıya ulaşmak kolay olmayacaktır. Bunun için şehrin önemli şahsiyetlerini etkilemeniz gerekir.

Citadels Set İçeriği

·        18 karakter kartı  

·        30 altın marka

·        80 yapı kartı 

·        1 tahta Taç sembolü

·        8 yardımcı kart 

·        Kural kitabı

Karakter Kartları: Citadels oyununda 8 temel karakter bulunmaktadır. Bu karakterler oyuncuların etkilemesi gereken karakterlerdir. Fakat Citadels’in bu versiyonunda ek olarak 10 adet bonus karakter yer almaktadır. Bununla birlikte oyun içeriğinde 18 adet karakter kartı mevcuttur. Temel oyunda bonus karakterler kullanılmaz ve 8 temel karakter ile oyun oynanır. Bınus kartların ayırt edilebilmesi için beyaz yıldızla işaretlenmişlerdir. Her karakter kartı özel ir yeteneğe sahiptir. Ayrıca karakter kartının sol üst köşesinde rütbe numaraları da yer almaktadır. Bu rütbeler 1’den 9’a kadar numaralandırılmıştır.

Yapı Kartları: Oyunda şehrinizde inşa edebileceğiniz yapıları belirtmek için kullanılan kartlardır. Oyunda toplamda 80 adet yapı kartı mevcuttur. Bunlardan 66 adedi temel yapı kartı, 14 adedi ise bonus yapı kartlarıdır. Temel oyunda bonus yapı kartları kullanılmaz. Oyuna başlamadan önce beyaz yıldızla işaretlenmiş bonus yapı kartlarını çıkarmanız gerekir. Her yapı kartının sol üst köşesinde yapı maliyetini ifade eden sayılar yer alır. Bu maliyetler altınla ifade edilir. Yapı kartlarının sol alt köşesindeki renkli yuvarlarlar ise yapının niteliğini ifade eder.

·        Sarı renk soylu yapıları ifade eder. Geliri Kral’a aittir.

·        Mavi renk dini yapıları ifade eder. Geliri Piskopos’a aittir.

·        Yeşil renk ticari yapıları ifade eder. Geliri Tüccar’a aittir

·        Kırımızı renk askeri yapıları ifade eder. Geliri Savaş Lordu’na aittir.

·        Mor renk özel yapıları ifade eder. Kartın üzerinde belirtilen şahsi çıkarlar içindir.

Altın Markaları: Oyuna başlamadan önce merkez bir bankaya konmalıdırlar. Yapı kartlarını inşa etmek için gerekli olan altını ifade ederler.

Yardımcı Kartlar: İlk oyunlarınızda oynanabilirliği artırmak için düşünülmüş kartlardır. Her oyuncu oyunun başında bu kartlardan birer tane seçip kullanma hakkına sahiptir.

Tahta Taç Sembolü: Bu sembole sahip olan oyuncunun avantajı bir sonraki tur içindir. Sembole sahip olan oyuncu sonraki turda karakter kartlarından ilk seçimi yapma hakkına sahiptir. Başka oyuncular Kral karakterini seçtiği durumda sembol el değiştirir. 

Citadels Temel Oyun Kurulumu

Oyuna başlamak için izlenmesi gereken aşamalar aşağıdaki sıradadır.

1.      Beyaz yıldız işaretli olan bonus kartlar çıkartılır. Bu kartlar bonus karakter ve bonus yapı kartlarıdır.

2.      Geriye kalan 8 adet karakter kartı karıştırılıp Karakter Destesi oluşturulur.

3.      Geriye kalan 66 adet yapı kartı karıştırılıp Yapı Destesi oluşturulur.

4.      Yapı Destesi’nden her oyuncuya rastgele 4’er adet kart dağıtılır.

5.      Oyuncular bankadan 2’şer adet altın alırlar.

6.      Oyuncular arasında yaşı en büyük olan oyuncu Citadels’te Taç’a ilk sahip olandır.

Citadels Oyunu Nasıl Oynanır?

4-6 kişilik oynanış için oluşturulan açıklamalardır. Citadels oyunu dört aşamadan oluşan turlar şeklinde oynanır. Bu turlar seri şekilde devam eder.

İlk Aşama: Karakter Kartlarını Çıkarma

Karakter Destesi içerisinden 1 adet kart seçilir. Bu karta bakılmadan ters şekilde masaya konulması gerekir.  Oyuncu sayısına göre yine Karakter Destesi içerisinden kartlar seçilerek açık olacak şekilde msaya yerleştirilir. Oyun 4 kişi ile oynanıyorsa açık kart sayısı 2 olmalıdır. 5 kişilik oyun için 1 ve 6-7 kişilik oyun için açık kart sayısı 0 olmalıdır. Açık kartlar o turda kullanılmayan kartlardır. Eğer seçilen açık kartlar içerisinde Kral karakteri yer alıyorsa bu kart Karakter Destesi’nden başka bir kart ile değiştirilir. Kral kartı desteye geri konulur ve deste tekrar karıştırılır.

İkinci Aşama: Kart Seçme

Taç’a sahip olan oyuncu Karakter Destesi’nden ilk olarak kart seçme hakkına sahiptir. Bu oyuncu Karakter Destesi’ne bakarak bir kart seçer. Seçtiği kartı masadakilere göstermez ve Karakter Destesi’ni sol tarafında oturan oyuncuya verir. Aynı şekilde bu oyuncuda masadakilere göstermeden bir kart seçer ve desteyi sol tarafındaki oyuncuya verir. Bu işlem tüm oyuncular bir adet karakter kartı seçene kadar devam eder. Tüm oyuncular karakter kartlarını seçtikten sonra kalan kart kapalı olacak biçimde masaya konur.

Üçüncü Aşama: Hamle Yapma

Masadaki her oyuncunun karakter kartı seçme aşaması tamamlandıktan sonra Taç sahibi olan oyuncu rütbeye göre tüm karakterleri sırayla çağırır. Taç’a sahip olan oyuncunun çağırdığı karakter sizin seçtiğiniz karakter ise o kartı göstermeniz gerekir. Eğer çağrılan karakter masadaki hiçbir oyuncuda yoksa rütbe sırasına göre diğer karakterin çağırılması gerekir. Taç sahibi bu şekilde karakterleri çağırma işlemini yaptığında çağrılan karakter size ait ise o kartı önünüzde açık şekilde koymalısınız. Bu aşamada hamle sırası size geçer. Oyuncu hamlesini yaptığında ve hamle hakkı sona erdiğinde Taç sahibi olan oyuncu rütbe sırasına göre sıradaki karakteri çağırmalıdır. Bu döngü her oyuncuya bir hamle hakkı verene kadar devam eder. Buradaki en önemli nokta karakter çağırma işleminin kesinlikle rütbe sırasına göre yapılmasıdır.

Oyuncuların Hamle Hakları

Hamle sırası kendisine geçen oyuncu bir eylemde bulunmak zorundadır. Eylemlerden biri bankadan 2 adet altın almaktır. Diğer eylem ise Yapı Destesi’nden 2 adet yapı kartı çekmektir. Çekilen 2 adet yapı kartından 1 tanesi seçilir diğeri Yapı Destesi’nin en altına konur. Oyuncu bu eylem sonucunda dilerse seçtiği yapı kartı inşaa edebilir veya yapı kartı inşa etmeyi o hamlede es geçebilir. Oyuncuların bilmesi gereken bir şehirde aynı yapının 2 kere inşaa edilemeyeceğidir. İnşa edilecek yapının maliyetinin kasaya ödenmesi de zorunludur.

Dördüncü Aşama: Turun Sonu

Taç sahibi tüm karakterleri çağırma işlemini bitirdikten sonra her oyuncu karakter kartını Karakter Destesi’ne geri koyar. Deste karıştırılıp yeni tura geçilir.

Citadels Oyununun Sona Ermesi

Citadels, herhangi bir oyuncu sekizinci yapısını inşaa ettiğinde sona erer. Tabi burada oynanılan turun da tamamlanması gerekir. Sekizinci yapının inşaa edildiği turun sonunda puanı en yüksek olan oyuncu oyunu kazanmış olacaktır. Oyun sonunda beraberlik söz konusu olduğunda aşağıdaki puanlama sistemine göre ilk sıradaki puanlar karşılaştırılır. Yine eşitlik devam ediyorsa altın sayısı fazla olan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.

Citadels Puanlama Sistemi

·        Her oyuncu kendi şehrinde bulunan yapıların toplam altın tutarı kadar puan alır.

·        Bir oyuncu beş renkten her birinde en az birer yapı inşa edebilmişse o oyuncu 3 puan alır.

·        Sekiz yapıyı inşa emeyi ilk tamamlayan oyuncu 4 puan alır.

·        Son tur sona erdiğinde diğer oyunculardan 8 yapıyı tamamlayabilen her oyuncu 2 puan alır.

Citadels Ekstra Oyun Kuralları

Oyun 2-3 kişiyle oynanacaksa her oyuncunun 2’şer karakter kartı seçmesi gerekir. Buna göre her oyuncunun her turda 2 hamle hakkı olur. Bunun dışında kurallar temel oyun kuralları ile aynıdır.

2 Kişilik Oyun

Taç’a sahip olan oyuncu 8 karakterden oluşan Karakter Destesi’ni karıştırır. Bir adet kartı diğer oyuncuya göstermeden kapalı şekilde masanın üzerine koyar. Kalan 7 karttan 1 tanesini seçer ve geriye kalan 6 kartı diğer oyuncuya uzatır. Oyuncu 1 adet kartı göstermeden kapalı şeklde msanın üzerine koyar ve kendisi de 1 adet karakter seçer. Geriye kalan 4 kartı Taç sahiibi olan oyuncuya uzatır. Taç sahibi aynı şekilde masanın üzerine 1 adet kartı kapalı şekilde koyar ve kendisi de 1 adet karakter seçer. Kalan 2 kartı diğer oyuncuya uzatır. Oyuncu masaya 1 adet kartı kapalı şekilde koyar ve kendisine diğer kartı alır. Bu şekilde her 2 oyuncu da 2’şer kart seçmiş olur. Masada 4 adet kart kapalı şekilde durur. Oyuncular seçtikleri ve msaya koydukları kartı rakibine göstermemelidir.

3 Kişilik Oyun

Kart seçme işlemi 4-6 kişilik oyundakine benzer. Taç sahibi oyuncu Karakter Destesi’nden 1 adet kartı kapalı şekilde masaya koyar ve kendisi 1 kart seçer ve Karakter Destesi’ni solundaki oyuncuya uzatır. Sırayla her oyuncu 1’er adet kart seçer. Her oyuncu 2’şer karaktere ulaştığında son oyuncu kalan kartı kapalı şekilde masanın üzerine koyar.

7 Kişilik Oyun

7 kişilik oyunda karakter kartı seçme işlemi temel oyunla benzerlik gösterir. Döngü aynı şekilde Taç sahibi ile başlar. 7. Sıradaki oyuncu 6. Sıradaki oyuncudan aldığı kart ile masada kapalı duran kartı karşılaştırır. Diğer oyuncuların bu kartı görme hakkı yoktur. 7. Oyuncu istediği kartı seçer ve kalan kartı yine diğer oyunculara göstermeden kapalı şekilde masaya koyar.

Bonus Kartlar

Temel oyunda bonus kartlar kullanılmaz. Fakat oyuncuların isteğine göre oyuna bonus kartlar eklenebilir. Bu bonus kartlar eğlenceyi artırma amacıyla oyuna eklenmiştir. 10 adet beyaz yıldızlı karakter kartı ve 14 adet bonus mor yapı kartı ile oyunda toplam 24 adet bonus kart bulunmaktadır.

Oyuna bonus karakterler eklenecekse bu sayı 1 veya 2 olmalıdır. Eklenecek bonus karakterlerle aynı rütbedeki temel karakterler desteden çıkarılmalıdır. Eklenen ve çıkarılan karakterlerin rütbeleri de aynı olmalıdır. 4-7 kişilik oyunda oyuncular 9. rütbede karakterlerden birini kullanmak isterlerse her tuta başlamadan önce birkaç kartın masaya açılması gerekir.

·        4 kişilik oyunda açık kart sayısı 3 olmalıdır.

·        5 kişilik oyunda açık kart sayısı 2 olmalıdır.

·        6 kişilik oyunda açık kart sayısı 1 olmalıdır.

·        7 kişilik oyunda çaık kart sayısı 0 olmalıdır.

9 rütbe ile oynanacak oyun 8 kişiyle oynanabilir. Burada karakter seçimi 7 kişilik oyundaki gibidir. 8. Oyuncu masada kapalı duran kart ile kendisene gelen son kart arasında seçim yapabilir.

Oyuncular istedikleri zaman oyuna başlamadan önce 2-3 adet bonus yapı kartını normal yapı destesine ekeleyebilir. Eğer eklenecek bonus kart sayısı 3 adetten fazla ise fazladan eklenecek her bonus yapı kartı için 1 adet normal yapı kartı desteden çıkarılmalıdır.

Citadels, oyuncuların isteğine göre 7. Yapı inşa edildiğinde de sona erdirilebilir.

Ürünler özellikleri
Oyuncu Sayısı 2 - 8
Süre 20-60
Yaş 10+
Dil Türkçe